Vishay/Siliconix SUM110P08-11L-E3
SUM110P08-11L-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUM110P08-11L-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 80V 110A D2PAK
Datasheet Download
SUM110P08-11L-E3.pdf
Availability of SUM110P08-11L-E3
QUANTITY
SUM110P08-11L-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUM110P08-11L-E3
Internal Part NumberEIS-SUM110P08-11L-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11.2 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs270nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10850pF @ 40V
Power - Max375W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUM110P08-11L-E3
Related LinksSUM110P0, SUM110P08-11L-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUM110P08-11L-E3 Details Description
Related parts for SUM110P08-11L-E3
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SOC SHDSL DUAL-CH 324-LBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-9B20 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf