Vishay/Siliconix SUM45N25-58-E3
SUM45N25-58-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUM45N25-58-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 45A D2PAK
Datasheet Download
SUM45N25-58-E3.pdf
Availability of SUM45N25-58-E3
QUANTITY
SUM45N25-58-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUM45N25-58-E3
Internal Part NumberEIS-SUM45N25-58-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs58 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5000pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUM45N25-58-E3
Related LinksSUM45N2, SUM45N25-58-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUM45N25-58-E3 Details Description
Related parts for SUM45N25-58-E3
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.8"L X 3.2"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 1A 8-VSSOP datasheet.pdf
IC 1DRVR/1RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf