Vishay/Siliconix SUM70N04-07L-E3
SUM70N04-07L-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUM70N04-07L-E3
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 70A D2PAK
Datasheet Download
SUM70N04-07L-E3.pdf
Availability of SUM70N04-07L-E3
QUANTITY
SUM70N04-07L-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUM70N04-07L-E3
Internal Part NumberEIS-SUM70N04-07L-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.4 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2800pF @ 25V
Power - Max3.75W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUM70N04-07L-E3
Related LinksSUM70N0, SUM70N04-07L-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUM70N04-07L-E3 Details Description
Related parts for SUM70N04-07L-E3
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 25P SHS-UNC datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 10A IPAK/TP datasheet.pdf