Vishay/Siliconix SUM90P10-19L-E3
SUM90P10-19L-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUM90P10-19L-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 90A D2PAK
Datasheet Download
SUM90P10-19L-E3.pdf
Availability of SUM90P10-19L-E3
QUANTITY
SUM90P10-19L-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUM90P10-19L-E3
Internal Part NumberEIS-SUM90P10-19L-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs19 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs326nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds11100pF @ 50V
Power - Max375W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUM90P10-19L-E3
Related LinksSUM90P1, SUM90P10-19L-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUM90P10-19L-E3 Details Description
Related parts for SUM90P10-19L-E3
CONN PIN 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15P METAL 45DEG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 16SOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 125A datasheet.pdf