Vishay/Siliconix SUP40N10-30-E3
SUP40N10-30-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUP40N10-30-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO220AB
Datasheet Download
SUP40N10-30-E3.pdf
Availability of SUP40N10-30-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SUP40N10-30-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUP40N10-30-E3
Internal Part NumberEIS-SUP40N10-30-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCN- SIL-0582013 05/Dec/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2400pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUP40N10-30-E3
Related LinksSUP40N1, SUP40N10-30-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUP40N10-30-E3 Details Description
Related parts for SUP40N10-30-E3
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 14V datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf