Vishay/Siliconix SUP90P06-09L-E3
SUP90P06-09L-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUP90P06-09L-E3
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 90A TO220AB
Datasheet Download
SUP90P06-09L-E3.pdf
Availability of SUP90P06-09L-E3
QUANTITY
SUP90P06-09L-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUP90P06-09L-E3
Internal Part NumberEIS-SUP90P06-09L-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.3 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9200pF @ 25V
Power - Max2.4W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUP90P06-09L-E3
Related LinksSUP90P0, SUP90P06-09L-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUP90P06-09L-E3 Details Description
Related parts for SUP90P06-09L-E3
IC RCVR 21BIT CHAN LINK 48TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
INCH-REVERSE datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 3A datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 6 OUT 24V datasheet.pdf
CARD GUIDE VERT 6X0.076" BLK datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf