Vishay/Siliconix SUV85N10-10-E3
SUV85N10-10-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUV85N10-10-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 85A TO220AB
Datasheet Download
SUV85N10-10-E3.pdf
Availability of SUV85N10-10-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SUV85N10-10-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUV85N10-10-E3
Internal Part NumberEIS-SUV85N10-10-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C85A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs160nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6550pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUV85N10-10-E3
Related LinksSUV85N1, SUV85N10-10-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUV85N10-10-E3 Details Description
Related parts for SUV85N10-10-E3
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLG-VALVE PLUG 1.5M datasheet.pdf
SITE LICENSE IP ENCODER XP CONF datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 1.4286K OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf