Vishay/Siliconix SUV85N10-10-E3
SUV85N10-10-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUV85N10-10-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 85A TO220AB
Datasheet Download
SUV85N10-10-E3.pdf
Availability of SUV85N10-10-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SUV85N10-10-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUV85N10-10-E3
Internal Part NumberEIS-SUV85N10-10-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C85A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs160nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6550pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUV85N10-10-E3
Related LinksSUV85N1, SUV85N10-10-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUV85N10-10-E3 Details Description
Related parts for SUV85N10-10-E3
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20QSOP datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
TAPE DUCT UTILITY 2.83" X 50YD datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf