AVX Corporation SV03HC472MAR
SV03HC472MAR picture photo
Mfg. Part Number
SV03HC472MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 3KV X7R RADIAL
Datasheet Download
SV03HC472MAR.pdf
Availability of SV03HC472MAR
QUANTITY
SV03HC472MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SV03HC472MAR
Internal Part NumberEIS-SV03HC472MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSV
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.370" L x 0.200" W (9.40mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.275" (6.99mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SV03HC472MAR
Related LinksSV03HC, SV03HC472MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SV03HC472MAR Details Description
Related parts for SV03HC472MAR
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 24VIN 2.5V NEG-EN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLL PLNGR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
220UF 150V 51X105 85C ST datasheet.pdf