AVX Corporation SV08AC224KAR
SV08AC224KAR picture photo
Mfg. Part Number
SV08AC224KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
SV08AC224KAR.pdf
Availability of SV08AC224KAR
QUANTITY
SV08AC224KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SV08AC224KAR
Internal Part NumberEIS-SV08AC224KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSV
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.575" (14.60mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SV08AC224KAR
Related LinksSV08AC, SV08AC224KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SV08AC224KAR Details Description
Related parts for SV08AC224KAR
RES SMD 82K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 220/240VAC datasheet.pdf
GDT 350V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO MIC 4DSBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 320MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf