Amgis SWC-0.64-470
SWC-0.64-470 picture photo
Mfg. Part Number
SWC-0.64-470
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 640MA 160 MOHM
Datasheet Download
SWC-0.64-470.pdf
Availability of SWC-0.64-470
QUANTITY
SWC-0.64-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWC-0.64-470
Internal Part NumberEIS-SWC-0.64-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSW
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating640mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.949" L x 0.598" W (24.10mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max)1.059" (26.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWC-0.64-470
Related LinksSWC-0., SWC-0.64-470 Datasheet, Amgis Distributor
SWC-0.64-470 Details Description
Related parts for SWC-0.64-470
IDC CABLE - MSC30K/MC34G/MPK30K datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TEST CLIP FOR IC RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC PLL BUILDING BLOCK 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf