Amgis SWC-3.00-110
SWC-3.00-110 picture photo
Mfg. Part Number
SWC-3.00-110
Brief Description
FIXED IND 110UH 3A 90 MOHM TH
Datasheet Download
SWC-3.00-110.pdf
Availability of SWC-3.00-110
QUANTITY
SWC-3.00-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWC-3.00-110
Internal Part NumberEIS-SWC-3.00-110
Material - CorePowdered Iron
Inductance110µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.949" L x 0.598" W (24.10mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max)1.059" (26.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWC-3.00-110
Related LinksSWC-3., SWC-3.00-110 Datasheet, Amgis Distributor
SWC-3.00-110 Details Description
Related parts for SWC-3.00-110
CONN HEADER VERT 7POS .100 TIN datasheet.pdf
MODEM ETHER BRIDGE 900MHZ W/ACC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET W/SWITCH 10A datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.2A SMT3 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf