Amgis SWC-3.00-110
SWC-3.00-110 picture photo
Mfg. Part Number
SWC-3.00-110
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 110UH 3A 90 MOHM TH
Datasheet Download
SWC-3.00-110.pdf
Availability of SWC-3.00-110
QUANTITY
SWC-3.00-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWC-3.00-110
Internal Part NumberEIS-SWC-3.00-110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSW
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance110µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.949" L x 0.598" W (24.10mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max)1.059" (26.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWC-3.00-110
Related LinksSWC-3., SWC-3.00-110 Datasheet, Amgis Distributor
SWC-3.00-110 Details Description
Related parts for SWC-3.00-110
CAP CER 470PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 35POS SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DRILL TEMPLATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 120W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf