Amgis SWC-3.00-53
SWC-3.00-53 picture photo
Mfg. Part Number
SWC-3.00-53
Brief Description
FIXED IND 53UH 3A 80 MOHM TH
Datasheet Download
SWC-3.00-53.pdf
Availability of SWC-3.00-53
QUANTITY
SWC-3.00-53 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWC-3.00-53
Internal Part NumberEIS-SWC-3.00-53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Material - CorePowdered Iron
Inductance53µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.937" (23.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWC-3.00-53
Related LinksSWC-3, SWC-3.00-53 Datasheet, Amgis Distributor
SWC-3.00-53 Details Description
Related parts for SWC-3.00-53
RES 0.39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 2POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 14-16AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 15K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf