Sanken SWF050P-24
SWF050P-24 picture photo
Mfg. Part Number
SWF050P-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Datasheet Download
SWF050P-24.pdf
Availability of SWF050P-24
QUANTITY
SWF050P-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF050P-24
Internal Part NumberEIS-SWF050P-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.20" L x 1.97" W x 1.12" H (132.0mm x 50.0mm x 28.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF050P-24
Related LinksSWF05, SWF050P-24 Datasheet, Sanken Distributor
SWF050P-24 Details Description
Related parts for SWF050P-24
IDC CABLE - CSC20G/AE20M/CCE20G datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS INLINE PIN datasheet.pdf