Sanken SWF100P-24-R
SWF100P-24-R picture photo
Mfg. Part Number
SWF100P-24-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
SWF100P-24-R.pdf
Availability of SWF100P-24-R
QUANTITY
SWF100P-24-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF100P-24-R
Internal Part NumberEIS-SWF100P-24-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.10" L x 2.44" W x 1.30" H (155.0mm x 62.0mm x 33.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF100P-24-R
Related LinksSWF100, SWF100P-24-R Datasheet, Sanken Distributor
SWF100P-24-R Details Description
Related parts for SWF100P-24-R
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V datasheet.pdf
FAN EXHAUST 10" 115 VAC datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN MALE PLUS COUPLER 10AWG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
LED YELLOW 1210 SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf