Sanken SWF100P-48-L
SWF100P-48-L picture photo
Mfg. Part Number
SWF100P-48-L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Datasheet Download
SWF100P-48-L.pdf
Availability of SWF100P-48-L
QUANTITY
SWF100P-48-L Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF100P-48-L
Internal Part NumberEIS-SWF100P-48-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWF
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.28" L x 2.83" W x 1.77" H (185.0mm x 72.0mm x 45.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF100P-48-L
Related LinksSWF100, SWF100P-48-L Datasheet, Sanken Distributor
SWF100P-48-L Details Description
Related parts for SWF100P-48-L
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUGINTOP ROTARY SPDT datasheet.pdf
CABLE 18COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HOLE PLUG RIGID BLACK .375" HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf