Sanken SWF100P-48-LC
SWF100P-48-LC picture photo
Mfg. Part Number
SWF100P-48-LC
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Datasheet Download
SWF100P-48-LC.pdf
Availability of SWF100P-48-LC
QUANTITY
SWF100P-48-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF100P-48-LC
Internal Part NumberEIS-SWF100P-48-LC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
SeriesSWF
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.28" L x 2.83" W x 1.77" H (185.0mm x 72.0mm x 45.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF100P-48-LC
Related LinksSWF100, SWF100P-48-LC Datasheet, Sanken Distributor
SWF100P-48-LC Details Description
Related parts for SWF100P-48-LC
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS R/A .295 datasheet.pdf
CONN 2.50MM WTB HSG 10 CIRC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN BMA PLUG STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf