Sanken SWF150P-36-L
SWF150P-36-L picture photo
Mfg. Part Number
SWF150P-36-L
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 150W
Datasheet Download
SWF150P-36-L.pdf
Availability of SWF150P-36-L
QUANTITY
SWF150P-36-L Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF150P-36-L
Internal Part NumberEIS-SWF150P-36-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
SeriesSWF
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.40" L x 3.35" W x 1.85" H (188.0mm x 85.0mm x 47.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF150P-36-L
Related LinksSWF150, SWF150P-36-L Datasheet, Sanken Distributor
SWF150P-36-L Details Description
Related parts for SWF150P-36-L
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 65MM datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE A 110POS datasheet.pdf
D4SL-N4RFA-D datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf