Sanken SWF150P-48
SWF150P-48 picture photo
Mfg. Part Number
SWF150P-48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Datasheet Download
SWF150P-48.pdf
Availability of SWF150P-48
QUANTITY
SWF150P-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF150P-48
Internal Part NumberEIS-SWF150P-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.2A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 2.95" W x 1.46" H (160.0mm x 75.0mm x 37.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF150P-48
Related LinksSWF15, SWF150P-48 Datasheet, Sanken Distributor
SWF150P-48 Details Description
Related parts for SWF150P-48
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 135MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 10W datasheet.pdf