Sanken SWF240P-24-L-R-T
SWF240P-24-L-R-T picture photo
Mfg. Part Number
SWF240P-24-L-R-T
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
SWF240P-24-L-R-T.pdf
Availability of SWF240P-24-L-R-T
QUANTITY
SWF240P-24-L-R-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF240P-24-L-R-T
Internal Part NumberEIS-SWF240P-24-L-R-T
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF240P-24-L-R-T
Related LinksSWF240P-, SWF240P-24-L-R-T Datasheet, Sanken Distributor
SWF240P-24-L-R-T Details Description
Related parts for SWF240P-24-L-R-T
JUMPER-H1503TR/A3048Y/X 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf