Sanken SWF240P-24-R-T
SWF240P-24-R-T picture photo
Mfg. Part Number
SWF240P-24-R-T
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
SWF240P-24-R-T.pdf
Availability of SWF240P-24-R-T
QUANTITY
SWF240P-24-R-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF240P-24-R-T
Internal Part NumberEIS-SWF240P-24-R-T
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF240P-24-R-T
Related LinksSWF240P, SWF240P-24-R-T Datasheet, Sanken Distributor
SWF240P-24-R-T Details Description
Related parts for SWF240P-24-R-T
RES 3 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .105"L datasheet.pdf
IC INVERT HEX SCHMT CMOS 14TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMA datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 6V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf