Sanken SWF240P-36
SWF240P-36 picture photo
Mfg. Part Number
SWF240P-36
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 240W
Datasheet Download
SWF240P-36.pdf
Availability of SWF240P-36
QUANTITY
SWF240P-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF240P-36
Internal Part NumberEIS-SWF240P-36
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.7A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF240P-36
Related LinksSWF24, SWF240P-36 Datasheet, Sanken Distributor
SWF240P-36 Details Description
Related parts for SWF240P-36
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
26500 42C 42#16 P PLUG SS LC datasheet.pdf
GT 10C 10#16 PIN PLUG datasheet.pdf
GT 10C 6#16 4#12 PIN PLUG datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 8-Channel D/A Converter  IC datasheet.pdf