Sanken SWG030-12-C-CN
SWG030-12-C-CN picture photo
Mfg. Part Number
SWG030-12-C-CN
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
SWG030-12-C-CN.pdf
Availability of SWG030-12-C-CN
QUANTITY
SWG030-12-C-CN Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG030-12-C-CN
Internal Part NumberEIS-SWG030-12-C-CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG030
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.06" L x 3.07" W x 1.36" H (103.0mm x 78.0mm x 34.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG030-12-C-CN
Related LinksSWG030-, SWG030-12-C-CN Datasheet, Sanken Distributor
SWG030-12-C-CN Details Description
Related parts for SWG030-12-C-CN
RES SMD 0.036 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
PWR SUP MEDICAL 5V/12V 1.25A 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 280 MOHM datasheet.pdf
RES 133K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 13.5A 3.44 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf