Sanken SWG150-05-R
SWG150-05-R picture photo
Mfg. Part Number
SWG150-05-R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
SWG150-05-R.pdf
Availability of SWG150-05-R
QUANTITY
SWG150-05-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG150-05-R
Internal Part NumberEIS-SWG150-05-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.20" L x 3.66" W x 1.34" H (183.0mm x 93.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG150-05-R
Related LinksSWG15, SWG150-05-R Datasheet, Sanken Distributor
SWG150-05-R Details Description
Related parts for SWG150-05-R
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 5V 75KSPS T/H 8-DIP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM/SGL PHASE 6A datasheet.pdf
CONN FFC FPC 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 7.2W 230-240V datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 420MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 4W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT .5VA 28V datasheet.pdf