Sanken SWG150-12-C-CN
SWG150-12-C-CN picture photo
Mfg. Part Number
SWG150-12-C-CN
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Datasheet Download
SWG150-12-C-CN.pdf
Availability of SWG150-12-C-CN
QUANTITY
SWG150-12-C-CN Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG150-12-C-CN
Internal Part NumberEIS-SWG150-12-C-CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG150
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.67" L x 3.68" W x 1.48" H (168.6mm x 93.5mm x 37.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG150-12-C-CN
Related LinksSWG150-, SWG150-12-C-CN Datasheet, Sanken Distributor
SWG150-12-C-CN Details Description
Related parts for SWG150-12-C-CN
FUSE RESETTABLE .75A 30V SMD datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 512K 20-PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 6DSBGA datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 2.95"W datasheet.pdf
2.0 PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 54/107338 15A (10) datasheet.pdf