Sanken SWG150-24-C-CN
SWG150-24-C-CN picture photo
Mfg. Part Number
SWG150-24-C-CN
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
SWG150-24-C-CN.pdf
Availability of SWG150-24-C-CN
QUANTITY
SWG150-24-C-CN Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG150-24-C-CN
Internal Part NumberEIS-SWG150-24-C-CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG150
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.67" L x 3.68" W x 1.48" H (168.6mm x 93.5mm x 37.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG150-24-C-CN
Related LinksSWG150-, SWG150-24-C-CN Datasheet, Sanken Distributor
SWG150-24-C-CN Details Description
Related parts for SWG150-24-C-CN
IDC CABLE - MKS16K/MC16G/MCE16K datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8-DIP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L570-A 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf