Sanken SWG150-24-C-R-CN
SWG150-24-C-R-CN picture photo
Mfg. Part Number
SWG150-24-C-R-CN
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
SWG150-24-C-R-CN.pdf
Availability of SWG150-24-C-R-CN
QUANTITY
SWG150-24-C-R-CN Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG150-24-C-R-CN
Internal Part NumberEIS-SWG150-24-C-R-CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG150
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.67" L x 3.68" W x 1.48" H (168.6mm x 93.5mm x 37.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG150-24-C-R-CN
Related LinksSWG150-2, SWG150-24-C-R-CN Datasheet, Sanken Distributor
SWG150-24-C-R-CN Details Description
Related parts for SWG150-24-C-R-CN
MODULE SDRAM DDR2 512MB 240DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC HI POWER 64A datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 DUPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.4A 134 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf