Sanken SWG150-24-R
SWG150-24-R picture photo
Mfg. Part Number
SWG150-24-R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
SWG150-24-R.pdf
Availability of SWG150-24-R
QUANTITY
SWG150-24-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG150-24-R
Internal Part NumberEIS-SWG150-24-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.20" L x 3.66" W x 1.34" H (183.0mm x 93.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG150-24-R
Related LinksSWG15, SWG150-24-R Datasheet, Sanken Distributor
SWG150-24-R Details Description
Related parts for SWG150-24-R
IC CHARGER BATT CONST V/I 28SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 10% 1.3KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf