CUI Inc. SWI12-5-E-P6R
SWI12-5-E-P6R picture photo
Mfg. Part Number
SWI12-5-E-P6R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Datasheet Download
SWI12-5-E-P6R.pdf
Availability of SWI12-5-E-P6R
QUANTITY
SWI12-5-E-P6R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWI12-5-E-P6R
Internal Part NumberEIS-SWI12-5-E-P6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSWI12-E Series Cert of Compliance
Featured Product6 W to 24 W Level VI Wall Plug-In AC-DC Power Supplies
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSWI12-E
Region UtilizedEurope
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption75mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.83" L x 1.34" W x 2.38" H (72.0mm x 34.0mm x 60.5mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorCEE 7/16
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWI12-5-E-P6R
Related LinksSWI12-, SWI12-5-E-P6R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SWI12-5-E-P6R Details Description
Related parts for SWI12-5-E-P6R
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
CLIP HOLD DOWN FOR PF085A SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP LG PANEL IND LT TW OIL TIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf