CUI Inc. SWI18-12-N-P5
SWI18-12-N-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SWI18-12-N-P5
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
SWI18-12-N-P5.pdf
Availability of SWI18-12-N-P5
QUANTITY
SWI18-12-N-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWI18-12-N-P5
Internal Part NumberEIS-SWI18-12-N-P5
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSWI18-N
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
ApprovalscULus, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWI18-12-N-P5
Related LinksSWI18-, SWI18-12-N-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SWI18-12-N-P5 Details Description
Related parts for SWI18-12-N-P5
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SC705 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 200NS 24SOIC datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY 4.18"L X 3.55"W datasheet.pdf
MOSFET DRIVER DUAL HS 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE 16A 250 FAST-ACT 6.3X32MM datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 800MA 500 MOHM datasheet.pdf