CUI Inc. SWI24-24-E-P6
SWI24-24-E-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SWI24-24-E-P6
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Datasheet Download
SWI24-24-E-P6.pdf
Availability of SWI24-24-E-P6
QUANTITY
SWI24-24-E-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWI24-24-E-P6
Internal Part NumberEIS-SWI24-24-E-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSWI24
Region UtilizedEurope
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.83" L x 1.34" W x 3.54" H (72.0mm x 34.0mm x 90.0mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorCEE 7/16
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWI24-24-E-P6
Related LinksSWI24-, SWI24-24-E-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SWI24-24-E-P6 Details Description
Related parts for SWI24-24-E-P6
IDC CABLE - ASR24H/AE24M/ASR24H datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER TQFP TO 48DIP 0.6 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
ACCES. SPECIAL CABLE CLAMP EMC M datasheet.pdf
IC PCIE RETIMER 12CH 100CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf