Sullins Connector Solutions SWR120-NPEG-S13-ST-BG
SWR120-NPEG-S13-ST-BG picture photo
Mfg. Part Number
SWR120-NPEG-S13-ST-BG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 1.25MM TIN 13POS
Datasheet Download
SWR120-NPEG-S13-ST-BG.pdf
Availability of SWR120-NPEG-S13-ST-BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SWR120-NPEG-S13-ST-BG Order Process
Ship out your order
Specifications of SWR120-NPEG-S13-ST-BG
Internal Part NumberEIS-SWR120-NPEG-S13-ST-BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSWR120
PackagingBulk
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWR120-NPEG-S13-ST-BG
Related LinksSWR120-NPE, SWR120-NPEG-S13-ST-BG Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SWR120-NPEG-S13-ST-BG Details Description
Related parts for SWR120-NPEG-S13-ST-BG
RES SMD 46.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 9000UF 400V SCREW datasheet.pdf