Sullins Connector Solutions SWR201-NRTN-S11-SA-WH
SWR201-NRTN-S11-SA-WH picture photo
Mfg. Part Number
SWR201-NRTN-S11-SA-WH
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB 11POS
Datasheet Download
SWR201-NRTN-S11-SA-WH.pdf
Availability of SWR201-NRTN-S11-SA-WH
QUANTITY
SWR201-NRTN-S11-SA-WH Order Process
Ship out your order
Specifications of SWR201-NRTN-S11-SA-WH
Internal Part NumberEIS-SWR201-NRTN-S11-SA-WH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSWR201
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWR201-NRTN-S11-SA-WH
Related LinksSWR201-NRT, SWR201-NRTN-S11-SA-WH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SWR201-NRTN-S11-SA-WH Details Description
Related parts for SWR201-NRTN-S11-SA-WH
IC D/A CONV 8BIT OCTAL 16-SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3V SSOT24-4 datasheet.pdf
RES SMD 0.091 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
METRAL SIGNAL PF HDR 5R datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 180K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf