Sullins Connector Solutions SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA picture photo
Mfg. Part Number
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR .100" SNGL PCB 12POS
Datasheet Download
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA.pdf
Availability of SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
QUANTITY
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA Order Process
Ship out your order
Specifications of SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
Internal Part NumberEIS-SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSWR25X
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.299" (7.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
Related LinksSWR25X-NRT, SWR25X-NRTC-S12-ST-BA Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA Details Description
Related parts for SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.048UH SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
DC MICRMZR EXT THD PANEL CAP SKT datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 14 POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V CH 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK datasheet.pdf