Amgis SWS-0.67-115
SWS-0.67-115 picture photo
Mfg. Part Number
SWS-0.67-115
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 115UH 670MA 400 MOHM
Datasheet Download
SWS-0.67-115.pdf
Availability of SWS-0.67-115
QUANTITY
SWS-0.67-115 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS-0.67-115
Internal Part NumberEIS-SWS-0.67-115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package375
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSW
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance115µH
Tolerance±20%
Current Rating670mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.503" L x 0.503" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.25mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS-0.67-115
Related LinksSWS-0., SWS-0.67-115 Datasheet, Amgis Distributor
SWS-0.67-115 Details Description
Related parts for SWS-0.67-115
ROUND SPACER #4 NYLON 13/16" datasheet.pdf
RES 5 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT25 datasheet.pdf