Amgis SWS-2.24-37
SWS-2.24-37 picture photo
Mfg. Part Number
SWS-2.24-37
Brief Description
FIXED IND 37UH 2.24A 100 MOHM
Datasheet Download
SWS-2.24-37.pdf
Availability of SWS-2.24-37
QUANTITY
SWS-2.24-37 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS-2.24-37
Internal Part NumberEIS-SWS-2.24-37
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Material - CorePowdered Iron
Inductance37µH
Tolerance±20%
Current Rating2.24A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.325" (8.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS-2.24-37
Related LinksSWS-2, SWS-2.24-37 Datasheet, Amgis Distributor
SWS-2.24-37 Details Description
Related parts for SWS-2.24-37
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
500 PPR 0.375 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A DFN2020-6 datasheet.pdf