Amgis SWS-2.74-24
SWS-2.74-24 picture photo
Mfg. Part Number
SWS-2.74-24
Brief Description
FIXED IND 24UH 2.74A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SWS-2.74-24.pdf
Availability of SWS-2.74-24
QUANTITY
SWS-2.74-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS-2.74-24
Internal Part NumberEIS-SWS-2.74-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Material - CorePowdered Iron
Inductance24µH
Tolerance±20%
Current Rating2.74A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.325" (8.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS-2.74-24
Related LinksSWS-2, SWS-2.74-24 Datasheet, Amgis Distributor
SWS-2.74-24 Details Description
Related parts for SWS-2.74-24
RES SMD 80.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
LED REFLECTOR INTERNAL 5MM RED datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO218AB datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf