Amgis SWS-3.00-38
SWS-3.00-38 picture photo
Mfg. Part Number
SWS-3.00-38
Brief Description
FIXED IND 38UH 3A 50 MOHM SMD
Datasheet Download
SWS-3.00-38.pdf
Availability of SWS-3.00-38
QUANTITY
SWS-3.00-38 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS-3.00-38
Internal Part NumberEIS-SWS-3.00-38
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
Material - CorePowdered Iron
Inductance38µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max)0.506" (12.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS-3.00-38
Related LinksSWS-3, SWS-3.00-38 Datasheet, Amgis Distributor
SWS-3.00-38 Details Description
Related parts for SWS-3.00-38
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 260MW SOT723 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT LOW SOT-23 datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT SKT SLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG HSG MALE 37POS STR datasheet.pdf