TDK-Lambda Americas, Inc. SWS15012
SWS15012 picture photo
Mfg. Part Number
SWS15012
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Datasheet Download
SWS15012.pdf
Availability of SWS15012
QUANTITY
SWS15012 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS15012
Internal Part NumberEIS-SWS15012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency79%
Operating Temperature-20°C ~ 74°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.80" L x 3.90" W x 2.00" H (198.1mm x 99.1mm x 50.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS15012
Related LinksSWS1, SWS15012 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
SWS15012 Details Description
Related parts for SWS15012
TERM BLK 3.81MM 1=STRIP OF 10PCS datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2KV 450A DO200 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT datasheet.pdf