TDK-Lambda Americas, Inc. SWS300A36/CO2
SWS300A36/CO2 picture photo
Mfg. Part Number
SWS300A36/CO2
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Datasheet Download
SWS300A36/CO2.pdf
Availability of SWS300A36/CO2
QUANTITY
SWS300A36/CO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS300A36/CO2
Internal Part NumberEIS-SWS300A36/CO2
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.8A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-20°C ~ 74°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.80" L x 2.05" W x 4.01" H (198.1mm x 52.1mm x 101.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS300A36/CO2
Related LinksSWS300, SWS300A36/CO2 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
SWS300A36/CO2 Details Description
Related parts for SWS300A36/CO2
COVER DUST RCPT CHAMP 64 POS datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 12OUT 6'C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TOOL KIT MMZ-1812-PB datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
POT 7.5K OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf