Amgis SWS6-1.4-220
SWS6-1.4-220 picture photo
Mfg. Part Number
SWS6-1.4-220
Brief Description
FIXED IND 220UH 1.4A 140 MOHM
Datasheet Download
SWS6-1.4-220.pdf
Availability of SWS6-1.4-220
QUANTITY
SWS6-1.4-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS6-1.4-220
Internal Part NumberEIS-SWS6-1.4-220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Material - CorePowdered Iron
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max)0.541" (13.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS6-1.4-220
Related LinksSWS6-1, SWS6-1.4-220 Datasheet, Amgis Distributor
SWS6-1.4-220 Details Description
Related parts for SWS6-1.4-220
CONN HDR 16PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION NCP3337 2.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
1M T-BEAM L/ON PNP M3 MTG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC CENTRIFUGAL BLOWER datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf