Semtech SX1240SKA868
SX1240SKA868 picture photo
Mfg. Part Number
SX1240SKA868
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT EVAL SX1240 RCVR NOT INCL
Datasheet Download
SX1240SKA868.pdf
Availability of SX1240SKA868
QUANTITY
SX1240SKA868 Order Process
Ship out your order
Specifications of SX1240SKA868
Internal Part NumberEIS-SX1240SKA868
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
Series-
TypeTransmitter
Frequency868MHz
For Use With/Related ProductsSX1240
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SX1240SKA868
Related LinksSX1240, SX1240SKA868 Datasheet, Semtech Distributor
SX1240SKA868 Details Description
Related parts for SX1240SKA868
CONN IDT FEMALE BLACK .200 AWG22 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS4129 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
24+24 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 3.81MM datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 14C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf