Volgen/Division of Kaga Electronics USA SX50U-12S
SX50U-12S picture photo
Mfg. Part Number
SX50U-12S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Datasheet Download
SX50U-12S.pdf
Availability of SX50U-12S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SX50U-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of SX50U-12S
Internal Part NumberEIS-SX50U-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSX50U
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Efficiency78%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
FeaturesAdjustable Output
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.69" L x 3.35" W x 1.46" H (119.0mm x 85.0mm x 37.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCSA, UL
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SX50U-12S
Related LinksSX50, SX50U-12S Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SX50U-12S Details Description
Related parts for SX50U-12S
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC EE-PROG SYS MGR 12CH 56-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
NOSG,STR,SNB,PSA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf