AVX Corporation SXP17C124KAA
SXP17C124KAA picture photo
Mfg. Part Number
SXP17C124KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.12UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SXP17C124KAA.pdf
Availability of SXP17C124KAA
QUANTITY
SXP17C124KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SXP17C124KAA
Internal Part NumberEIS-SXP17C124KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSXP
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.300" W (7.62mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max)0.160" (4.06mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
FeaturesHigh Temperature
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXP17C124KAA
Related LinksSXP17C, SXP17C124KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SXP17C124KAA Details Description
Related parts for SXP17C124KAA
ADM60T/AE60M/ADM60T datasheet.pdf
IC CONVERTER VOLT TO FREQ 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf