Cornell Dubilier Electronics SXR101M010ST
SXR101M010ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR101M010ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
SXR101M010ST.pdf
Availability of SXR101M010ST
QUANTITY
SXR101M010ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR101M010ST
Internal Part NumberEIS-SXR101M010ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXR
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.52 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current108mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR101M010ST
Related LinksSXR101, SXR101M010ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR101M010ST Details Description
Related parts for SXR101M010ST
IC CONTROLLER PHY LNK LAY 209BGA datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 BRASS 1/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf