Cornell Dubilier Electronics SXR102M010ST
SXR102M010ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR102M010ST
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
SXR102M010ST.pdf
Availability of SXR102M010ST
QUANTITY
SXR102M010ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR102M010ST
Internal Part NumberEIS-SXR102M010ST
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current582mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR102M010ST
Related LinksSXR102, SXR102M010ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR102M010ST Details Description
Related parts for SXR102M010ST
CONN HDR BRKWAY 26POS DUAL 15AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf