Cornell Dubilier Electronics SXR151M035ST
SXR151M035ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR151M035ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SXR151M035ST.pdf
Availability of SXR151M035ST
QUANTITY
SXR151M035ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR151M035ST
Internal Part NumberEIS-SXR151M035ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXR
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.06 Ohm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current275mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR151M035ST
Related LinksSXR151, SXR151M035ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR151M035ST Details Description
Related parts for SXR151M035ST
IC FILTER 10TH ORDR LOWPASS8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf