Cornell Dubilier Electronics SXR151M100ST
SXR151M100ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR151M100ST
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
SXR151M100ST.pdf
Availability of SXR151M100ST
QUANTITY
SXR151M100ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR151M100ST
Internal Part NumberEIS-SXR151M100ST
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)620 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current552mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR151M100ST
Related LinksSXR151, SXR151M100ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR151M100ST Details Description
Related parts for SXR151M100ST
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.5A 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 0804 datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YELLOW 50/PK datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 30 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
MOSFET N CH 100V 56A DPAK datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf