Cornell Dubilier Electronics SXR152M016ST
SXR152M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR152M016ST
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SXR152M016ST.pdf
Availability of SXR152M016ST
QUANTITY
SXR152M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR152M016ST
Internal Part NumberEIS-SXR152M016ST
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current792mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR152M016ST
Related LinksSXR152, SXR152M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR152M016ST Details Description
Related parts for SXR152M016ST
KIT DEV STARTERS FOR MC13191,192 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE20T/AF20/AFE20T datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 5A SLD 125V datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 4MHZ 12SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONNECTOR SET FOR IB IL DI/DO datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE CLR VERT 16.5MM datasheet.pdf